G jak Grafika użytkowa / stosowana.
Celem grafiki jest generowanie obrazu. Początkowo mianem grafika określano osobę, która potrafiła sporządzić rysunek, który mógł być później duplikowany. Grafik był artystą na równi z rzeźbiarzami, malarzami i fotografami. Tworzył dziedzinę grafiki artystycznej, zwaną również warsztatową.
W połowie XIX wieku twórczość powstającą dla gazet, projekty opakowań, grafikę reklamową itp., zaczęto określać grafiką użytkową. Grafika użytkowa służy celom pragmatycznym, dlatego jest tak silnie związana z rynkiem wydawniczym i reklamą. Operuje takimi formami jak typografia, oznakowanie, reklama, projektowanie książek, współcześnie wizualizacje, design interaktywny i oprogramowania. Jej główne wytwory to: plakat, ilustracje, druki okolicznościowe, magazyny, gazety, znaczki pocztowe, banknoty, ekslibrisy, liternictwo.
W dzisiejszych zdigitalizowanych czasach, kiedy wszystko od procesów projektowania graficznego, aż po przygotowania do druku, odbywa się za pomocą komputera, powoli odchodzi się od określenia „grafika użytkowa”, na poczet „grafiki komputerowej”.
Według niektórych grafika użytkowa jest wizualną komunikacją.
0 komentarze:
Prześlij komentarz